Speleoterapia - (leták na stiahnutie SK / ENG / RU)

Niet pochýb o tom, že životné prostredie zásadným spôsobom ovplyvňuje celý náš život, naše zdravie. Pod jeho vplyvom sa menia naše zdedené vlastnosti a vytvára sa fenotyp - náš zjav, zdravie, dĺžka života, a iné. O nepriaznivom vplyve znečisteného životného prostredia na zdravie vie už dnes každý. Znečistené ovzdušie má na svedomí nárast alergie, astmy, dýchacích ochorení. Znečistenie vôd, prostredia rôznymi chemickými látkami vedúce k rastúcemu počtu nádorov, vrodených chýb, civilizačných chorôb. Sú to ústredné témy mocných, pretože od ich riešenia závisí osud ľudstva. Tak, ako vieme dnes definovať znečistenie, snažíme sa nájsť aj kritériá „ čistoty“ - prospešnosti. Čo je „ideálne prostredie“, vzduch, voda?
    Pozemné priestory – jaskyne poskytovali úkryt a boli domovom človeka viac ako 150 000 rokov. V podzemí jaskýň sa človek narodil, rástol, žil, rodil a zomieral. Sem sa uchyľoval v nepohode, chorobe, ťažkých zraneniach v boji o život. Tak ako si on prispôsoboval jaskyňu pre svoje potreby, jaskyňa ovplyvňovala celý jeho život.
   Pred približne 150 rokmi moderná klimatológia objavila významný – zdravie podporujúci účinok vysokohorského prostredia, využívaného v Alpách a Tatrách. Známe sú priaznivé vplyvy prímoských pobytov. Prostredím jaskýň sa veda zaoberá necelých  80 rokov. Speleoklimatológia je stále ešte mládá, avšak výsledky tohto výskumu sú prekvapivé a veľmi významné. Klímu a prostredie jaskýň v prospech zdravia využívalo kultové a ľudové liečiteľstvo už pred stáročiami, avšak moderná speleoterapia má len niečo vyše 50 rokov. Vitajte na jej stránkach.    

Bystrianska jaskyňa

Nachádza sa na južnej strane Nízkych Tatier, neďaleko známych stredísk cestovného ruchu Tále a Mýto pod Ďumbierom. Jaskyňa má priepasťový charakter, zo sintrovej výzdoby dominujú záclony visiace na sintrových kôrach, od roku 1971 sa niektoré časti podzemia Bystrianskej jaskyne využívajú na speleoterapiu.